Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które żądają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a przy wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest coś więcej niż oznaką wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się być w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie istnieją jednak od razu zrobione na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaplanować remont i na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo podstawowych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Po zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu oraz jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale na temat niskim standardzie z definicji wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co być może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Najtańsze drzwi zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na model do mieszkania w gmachu objętym ochroną konserwatora, nakład pieniężny ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej powinno się zaplanować już na początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy otworów okiennych nawet do kilku tygodni, jeśli nie są do kupienia od ręki. Wymiana tychże elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest pierwotnego zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana liczby pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część robót można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont wraz z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Operacje przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie w każdej sytuacji konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji i w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od momentu stanu instalacji zależeć stanie się przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub uaktualnieniu instalacji wszystkich typów. Właściwym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt zrodlo od czasu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym miejscu zamieszkania może to być nawet ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z zasady są tańsze, choć wymiana całego pionu również być może być kosztowna.

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt robót przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla innych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Nierzadko różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie jest mógł tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się dzięki remont kapitalny, warto wykonać go dobrze. Zamiast nieskomplikowanych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich wysychania, a przez to i remontu jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie przez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też koszt malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilkanaście tysięcy złotych kosztu.

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez alternacji podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To wydatki które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

KuchniaO ile koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć stanie się tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie możemy oszacować z dość dużym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie proponują takie produkty najczęściej przy przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, przy dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów jesteśmy wstanie zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwarzanie mebli na zlecenie obstaje często od 2 służące do nawet 8 tygodni. Teraz można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Dobrze więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozkład instalacji elektrycznej, gazowej bądź wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce obok meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a są w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *